Poezi

 

 

 • Vajza e BaBiT says:

  Buzqeshja jote me thot te dua..
  Shikimi yt me tregon se smun pa mua..
  Si qershi ishin buzet e tua..
  i prita e i prita qe tme puthin mua..
  Ti me bere Zemren shkrum..
  Dua qe tme thuash Te Dua shum..
  Ne boten te humber dhe pa shpres..
  Sa shum deshta qe te vdes..
  Kur e qeta ENJGULIN qe e kerkova..
  Vdekjen me nje her e harrova..
  Perqafimi yt me jep ngrohtesi..
  Tash pe sho qe esht dashuri..
  Vetem nje nga mendja sme hiqet..
  Zemra jote per mu a po diqet?
  Qfar mendim ke per mua?
  Shka ndjen ti me te vertet per mua?
  Dua qe tma tregojsh te verteten..
  Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
  Pa syt e buzet e tua jam e humber..
  Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
  Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
  Kur nuk do te na humbet..!!

   
   
 • engjell says:

  Shqipëria ime
  Shqiponjë e plagosur
  Vidh e vidh të gjithë
  Dhe ti s’ke të sosur!

  Të shpojnë me thikë
  Të shqyejnë me dhëmbë
  E ti, moj e zezë
  Mezi rri në këmbë!

  Shqipëria ime
  Vendi i fanarëve
  Ke kohë që jeton
  Kohën e kusarëve!

  Jo kusarë çfarëdo
  Po me grada shteti
  Thërrimen e bukës
  Mezi nxjerr mileti!

  Koha e kusarëve
  Polli lukuni
  Poshtë dhjamit të bardhë
  U rrjedh gjak i zi!

   
   
 • Sokoli says:

  Oh Baby kur te Pash,
  As e holl as e Trash,
  Menjeher jam Nal,
  A jam anderr a jam Gjall,
  Zemra mu ka Mush,
  Dashuri sa te Dush,
  Ti je ajo se me prek ne Tel,
  Ti je Bonbon ti je Karamel,
  Veq po rri tu je lpi Gishtin,
  T´kisha hanger si Tigri Mishin,
  Je si Molla n´rrem,
  Met Puth njiher a m´len,
  Dridhu dridhu e banma me Sy,
  A e din se veq un jam per Ty

   
   
 • Nora says:

  TINGULL TUPANI

  E degjoje nje tupan dhe e pyes veten:
  A thua kush eshte ai fatlum qe martohet sot?!….
  Kush po ben darsem deri sa une zhytem
  ne lot.Ti sot po martohesh!
  E une ku do te mbetem une?!
  Cfare do te bej pa ty….?
  Tingulli i tupanit me shpon timpanin e veshit,
  deri sa jashte po bejne dasem…
  Ah!Tupan i mallkuar,sa neverites qe je
  Perse une duhet te vuaj deri sa ti qesh e gezohesh.
  Ne vend qe nusja te isha une,
  eshte tjetra e gezuar dhe e lumtur….
  E une jam mbyllur ne shtepi dhe pres dasmoret e tu
  deri sa kalojn rrugen me nusen tende dhe qaj
  pa lot,sepse duke qare per ty edhe lotet me jane shterur.
  Une urrejtjen nuk e njoh,di vetem te dashuroj.
  Dhe prap shpresoj se fati shpinen nuk ma kthen
  dhe ndoshta tupani nje dite do te bjer edhe per mua,
  por ta dish se e lumtur nuk do te jem kurre,
  sepse lumturia e vetme per mua ishe TI…. ı

   
   
 • Nora says:

  Më Djegi Dashuria
  AH UNE E MJERA
  SHUM VUAJTJE PO HJEK
  DJALIN që E DO ZEMRA
  NUK MUNDEM AS TA PREK

  NE SYTE E MI
  MBET vetëm një LOT
  TE TJERET U DERDHEN
  NEPER këtë BOTE

  URIME DHE SHUM FAT
  NE JETEN E RE
  GEZOHU TI ,SE MUA
  ME MBULUAN ME DHE

  KUR JAM e VETMUAR
  VEc NE TY MENDOJ
  S’DI A KAM TE DREJTE
  APO PO GABOJ

  SIKUR RRJEDHE LUMI
  MUA ME RRJEDHIN LOT
  PSE NA U NDANE ZEMRAT
  NUK PO E KUPTOJ DOT

  ATE DITE KUR MBI TRUPIN TIM
  TE FILLOJ MBULIMI ME DHE
  ME ZEMER TE LUTEM MOS ME QAJ
  POR FILLOJE një jetë TE RE

  QKA TE SHKRUAJ
  KUR SKAM ME FJALE
  NUK KAM AS ZEMER
  SE GJITHA TI KAM FALE

  AJO DASHURIA
  që I PATA BESUAR
  NE THELLESINE E TOKES
  MU ME KA MBULUAR

  TREGOJU TE GJITHEVE
  SI është E VERETETA
  THUAJU SE për TY
  MUA ME SHKOJ KJO JETA

  ERDHI DITA TE NDAHEMI
  FJALE E FUNDIT E VESHTIRE
  JO NUK KAM ZEMER i DASHUR
  ME TE THENE LAMTUMIRE.

   
   
 • labi says:

  tung tung qka po ban
  une jam baca shaban
  tung me tha me dashuri
  une jam dada selvi

   
   
 • Leonita says:

  MITROVICËS

  Ne veri te Kosoves
  Ne mes Shales dhe Drenices
  Mu perballe Qyqavices
  Eshte Qyteti i M I T R O V I C E S

  Ne mes tij tre lumenj
  Ibri Lushta dhe Sitnica
  Plot me lule plepa e lisa
  Eshte e bukur M I T R O V I C A

  Me heronj e minator
  Me shkencetar e punetor
  Me artista e sportista
  Eshte e jona M I T R O V I C A