Keshilla per Shtatezena

 

Home » Këshilla për shtatëzëna

Ushqimet që përmbajnë vitaminën B11, i bëjnë mirë bebes

Gratë shtatzëna (apo ata që mendojnë të kenë një fëmijë) duhet të shtojnë në dietën e tyre ushqime të pasura me acidit folik (vitamina B11), një rregull i mirë ky që vlen gjithmonë, edhe të paktën tre muaj përpara shtatzënisë. Kjo është këshilla që vjen nga projekti “Mendoni më parë” i projektuar për gratë që duan një fëmijë i kryer në bashkëpunim me... 
 
 

Fetuset shohin që në barkun e nënës

Përshëndetje i dashur, a është errësirë atje?”. Lexuesve si Jackie 31337, i cili e ka bërë një pyetje të tillë kur ajo ishte një fëmijë i vogël, shkencëtarët nuk dinë ti japin një përgjigje. Nëse ata duan të mësojnë se çfarë mund të shohë një fetus – për të mos përmendur se çështë në gjendje të nuhasë, dëgjojë, shijojë dhe prekë, ata duhet të shkojnë... 
 
 

Nënat që kanë dhënë gji, më pak të rrezikuara nga diabeti

Femra në moshë të mesme dhe të shtyrë janë më pak të rrezikuara që të sëmuren nga diabeti tip 2, nëse iu kanë dhënë gji fëmijëve të tyre- sugjeron një studim australian i realizuar nga Universiteti i Sydneyt Perëndimor. Revista shkencore Diabetes Care ka publikuar rezultatet e grumbulluara nga 53.276 të anketuara me moshë mbi 45-vjeçare.Është vënë re, se femrat të cilat... 
 
 

Trishtim apo gëzim, i transmetohen bebes në bark nga nëna

Trishtimi apo gëzimi, por edhe të gjitha emocionet e tjera që përjeton nëna gjatë muajve të shtatzanisë, kanë aftësi që t’i transmetohen bebes i cili rritet në barkun e saj, duke ndikuar kështu edhe në karakterin e tij të ardhshëm. Një konstatim i tillë është bërë nga hulumtuesit nga universiteti i Nagasaki në Japoni, të cilët kanë kryer një studim në disa dhjetëra gra... 
 
 

Gripi në shtatzani, çmend beben

“Takimi” me gripin gjatë periudhës së shtatzanisë për një grua mund të jetë fatal, nëse ai nuk kurohet si duhet. Një fakt i tillë pohohet nga një studim i fundit nga Universiteti i Karolinës, sipas të cilit virusi i gripit mund të influencojë në mënyre negative në zhvillimin e trurit të fëmijës, deri madje në skizofreni. Publikoje ne:  Read More →
 
 

Kilet e tepërta i zënë frymën bebes

Femrat që janë mbipeshë gjatë periudhës së shtatzënisë, e ekspozojnë fëmijën e tyre para një game të tërë rreziqesh për shëndetin, sikundër edhe  ekspozimi ndaj tymit të cigareve, edhe në mënyrë pasive, mund të shkaktojë dëme serioze tek fetusi për shkak të një futje të reduktuar të oksigjenit. Një fakt të tillë e pohojnë hulumtuesit nga universiteti i Kajros në... 
 
 

Si mund të shtohen shanset për të ngelur shtatzënë

Nëse jeni duke u përpjekur për të ngelur shtatzënë dhe nuk po mundeni dot, mjekja Moza Keta thotë se ndryshime të vogla në mënyrën e jetesës tuaj mund të shtojë shanset për një kontraceptim dhe të siguroni një shtatzëni të shëndetshme. Mjekët shprehen se janë disa faktorë që ndikojnë drejtpërdrejtë duke ulur fertilitetin si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt. Disa prej...